Inscenizacja historyczna 1920

Inscenizacja historyczna 1920

Mińsk Mazowiecki | 16 sierpnia 2014 | 14:30

Towarzystwo Pamięci 7. Pułku Ułanów Lubelskich im. gen. K. Sosnkowskiego zaprasza na pierwszą w historii miasta Mińsk Mazowiecki inscenizację historyczną "Mińsk 1920".

Inscenizacja odbędzie się 16 sierpnia 2014 r. o godz. 15.00 na placu przy parku od strony ulicy Chełmońskiego. Jej celem jest upamiętnienie żołnierzy i ochotników Wojska Polskiego, którzy w sierpniu 1920 roku na przedpolach Warszawy uratowali Europę przed agresją armii czerwonej. Duże znaczenie w tych wydarzeniach miał rajd wojsk polskich na Mińsk, który odbył się 17 sierpnia 1920 r.

Pomysł przeprowadzenia tego widowiska narodził się, gdy po raz kolejny oglądaliśmy stare zdjęcia naszego miasta. Jest wśród tych zdjęć jedno, na którym widać czołgi Renault FT17 na ulicy Warszawskiej w sierpniu 1920 r. Pomyśleliśmy, że warto byłoby przypomnieć mieszkańcom miasta tamte dni. Tym bardziej, że "rajd na Mińsk” był jednym z kilku rajdów pancernych, jakie przeprowadziło Wojsko Polskie w czasie wojny 1920 r. Zakończył się on pełnym sukcesem. Brały w nim udział pociągi pancerne, czołgi i lotnictwo.

Czy nie przypomina to Państwu czegoś? Niemcy przypisują sobie pomysł na wojnę błyskawiczną, którą z powodzeniem stosowali w czasie II wojny światowej. A tu okazuje się, że taką taktykę stosowała już nasza armia w walce z bolszewikami w 1920 r. W inscenizacji nie jesteśmy w stanie pokazać całego rajdu. Nie będzie niestety pociągów pancernych i samolotów z okresu I wojny światowej. Będą za to wspomniane wcześniej czołgi Renault FT17 - pierwsze konstrukcje przypominające współczesne czołgi, będzie armata tzw. "prawosławna", będą grupy rekonstrukcyjne odtwarzające wojska z 1920 r., będą kaskaderzy i wspaniała pirotechnika. Nie może tam zatem zabraknąć Państwa, naszych widzów, dla których cała ta historia zostanie opowiedziana przez profesjonalnego komentatora.

Będzie też wiele innych atrakcji!

Mińsk Mazowiecki
ul. Chełmońskiego
Plac przy parku

Zobacz także