Lokalnie TV - Powiat Miński | Warszawa Wesoła Lokalnie TV - Powiat Miński | Warszawa Wesoła

Życie lokalne » Miasto Sulejówek

Recykling odpadów tworzyw sztucznych i gumy - protest mieszkańców

LokalnieTv Redakcja

LokalnieTv Redakcja 14 grudnia 2014

Poniżej publikujemy sprzeciw mieszkańców Sulejówka w niezmienionej formie:

Do Urzędu Miasta Sulejówek wpłynął wniosek firmy Seewax o wydanie zgody na uruchomienie zakładu recyklingu odpadów tworzyw sztucznych i gumy, metodą pirolizy niskotemperaturowej na terenie istniejącego Zakładu Seewax Sp. z o.o. oddział Spółki przy ul. Ogrodniczej 5a w Sulejówku (w pobliżu ul. Asfaltowej/Traktu Brzeskiego).

Inwestycja została zakwalifikowana jako „przedsięwzięcie mogące znacząco oddziaływać na środowisko”.

Recykling gumy metodą pirolizy w praktyce oznacza spalarnię opon. Inwestycja ta niesie za sobą wiele realnych zagrożeń dla zdrowia mieszkańców Sulejówka oraz przyległych gmin i będzie miała negatywny wpływ na środowisko z długimi negatywnymi konsekwencjami

W wyniku pirolizy ODPADÓW gumowych wytwarzane są gazy, ciecze i ciała stałe. W skład gazu wchodzą wchodzą węglowodory alifatyczne, wodór, siarkowodór, tlenek węgla. Związki te są toksyczne dla ludzi i organizmów bytujących w środowisku, a obecność metanu i wodoru oraz węglowodorów nadaje mieszaninie właściwości palne. Frakcja ciekła – głównie olej popirolityczny oddziałuje szkodliwie na organizmy żywe, wywiera działania rakotwórcze, mutogenne i jest niebezpieczny dla środowiska. Powoduje skutki długotrwałe w stężeniach kilku mg/l. Jest palny i tworzy palne mieszaniny. W przypadkach awaryjnych wycieków powstaje poważne niebezpieczeństwo dla zdrowia ludzi.

Uzgodnienia warunków realizacji przedsięwzięcia (RDOŚ) oraz opinia (PPIS) odnoszą się tylko i wyłącznie do prawidłowo funkcjonującej instalacji/sposobów jej realizacji/utrzymania.

W żadnym stopniu i na żadnym etapie nie podjęto próby oceny ryzyka oraz skutków potencjalnych awarii / uszkodzeń / katastrof oraz ich oddziaływania na zatrudniony personel, mieszkańców oraz środowisko.

Złożony wniosek inwestorski poparty jest pozytywną opinią Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie oraz Sanepidu. Oznacza to, że na chwilę obecną Burmistrz Miasta Sulejówek nie ma formalnych podstaw do nie wydania zgody na uruchomienie inwestycji. Jedyną szansą na zablokowanie powstania spalarni na terenie naszego miasta jest masowe wyrażenie sprzeciwu mieszkańców.

Jak mogę pomóc ?

- podpisz się pod sprzeciwem lub napisz własny skierowany do Burmistrza
- powiadom jak największą ilość osób / instytucji.
- zapoznaj się ze złożonymi wnioskami / dokumentami / sprzeciwami
(w Referacie Ochrony Środowiska (?) i Gospodarowania Odpadami Urzędu Miasta Sulejówek przy ul. Gdańskiej, pok. 113)

Sprzeciw powstaniu spalarni do pobrania pod adresem:
www.lokalnie.tv/download/b2fcs4.pdf

Protestujący mieszkańcy Sulejówka!
(Wiadomość nie zawiera stanowiska serwisu Lokalnie TV w tej sprawie.)

Rafał Malicki

Rafał Malicki 14 grudnia 2014

Mam nadzieje, ze ludzie ogarna sie w tej sprawie, wydrukuja pdf'a z protestem i podrzuca na dziennik podawczy urzedu (po drodze na zakupy itp..) - bo to dosc istotny problem jest.

Łukasz Łapiński

Łukasz Łapiński 14 grudnia 2014

Zaprotestujmy nie dajmy się truć!!

Agnieszka Pieśko

Agnieszka Pieśko 14 grudnia 2014

Matko Boska!!!!!Ludki!!!!Protestować!!!! za chwilke bedzie nad nami smog ze spalanych opon!!!!!

Tomasz Grunt

Tomasz Grunt 15 grudnia 2014

Nie dla Akademii Legii Warszawa która by rozreklamowała Sulejówek a tak na spalarnie opon ? Panie Śliwa coś widzę że z tak szanowanego nauczyciela stał się pan jednym z tej bandy oszołomów który działa we własnym interesie a nie w interesie miejsca gdzie sprawuje Pan urząd. Myślałem że nowy burmistrz pokieruje Sulejówek w dobrą stronę a widzę że jest zupełnie odwrotnie. Co następne będzie, jakieś wysypisko śmieci ? Te pomysły nie są nawet śmieszne tylko idiotyczne !!!

Andrzej Spychalski

Andrzej Spychalski 15 grudnia 2014

Panie Burmistrzu nie udało się w Dąbrowie Górniczej spalać śmieci z Kolumbii to może spalać opony w Sulejówku, chciał Pan zrobić referendum w sprawie akademii Legii to może referendum w sprawie spalania opon

LokalnieTv Redakcja

LokalnieTv Redakcja 16 grudnia 2014

W ciągu 3 dni do Urzędu Miasta Sulejówek wpłynęło ok. 500 wniosków zawierających sprzeciw mieszkańców. Znaczna ich część zawierała po kilka, a nawet kilkadziesiąt podpisów!

Łukasz Łapiński

Łukasz Łapiński 16 grudnia 2014

Kurcze to jest tylko jakieś 5 procent mieszkańców, musimy walczyć dalej! Trzeba zebrać chociaż 51procent sprzeciwów mieszkańców na wypadek gdyby nie odbyło się żadne referendum, jako mieszańcy musimy pokazać że większość nie chce tej inwestycji pirolizy. Działajmy dalej!

Tadeusz Biedrzycki

Tadeusz Biedrzycki 16 grudnia 2014

Ogarnijcie się ludzie -- zapoznajcie się z technologią a potem zabierajcie głos -- bardziej trują nas spaliny z kominów domów opalanych byle czym : plastikami , butelkami pet , a także oponami . Wieczorem trudno oddychać podczas spaceru.

Rafał Malicki

Rafał Malicki 16 grudnia 2014

Dobrze by było się policzyc - tzn. ostatniego dnia składania protestów dowiedzieć się ile łącznie jest wszystkich podpisów (wliczając te zbiorowe) - Takie info powinno być podane publicznie przez Urząd (liczę na Lokalnie.tv w przyciśnięciu urzędu). Warto dodać, że w tej chwili strona NIE - dla spalarni opon w Sulejówku na FB ma ponad 2 tys lajków - to ponad 10% społecznosci miasta. Licząc aktywność protestujących na FB + szacunkowe kilka tysięcy podpisów (wliczając 500 x zbiorowo) - juz teraz daje nam to ładnych kilka tysiecy. Pamiętam, że 4 lata temu by zostac w drugiej turze prezydentem Sulejówka trzeba było mieć między 3-4 tys glosów. Nie wyobrażam sobie by można było ten protest zignorować !!! (ku przestrodze do władz). PS. @Tadeusz Biedrzycki - a co ma piernik do wiatraka? dymy z kominow beda tak czy tak a zmieni sie to jak zmieni sie udtawodawstwo itd.. i jak energia bedzie tansza niz dzis) - a jaki to jest argument za spalarnią? , Ma ma być jeszcze gorzej?

Tadeusz Biedrzycki

Tadeusz Biedrzycki 16 grudnia 2014

Przede wszystkim - Rafał Malicki- to nie spalarnia w tej technologii nie ma nawet komina !!

LokalnieTv Redakcja

LokalnieTv Redakcja 19 grudnia 2014

Rada Miasta Sulejówka podzieliła obawy mieszkańców głosując za uchwałą NR III/2014!

§ 1. 1. Po wnikliwej analizie Rada Miasta Sulejówek podziela obawy mieszkańców dotyczące zachowania przyjaznego dla środowiska i bezpiecznego dla zdrowia mieszkańców charakteru miasta w związku z realizacją przedsięwzięcia mogącego znacząco oddziaływać na otoczenie p.n. „Adaptacja części istniejącego budynku magazynowego na cele zakładu recyklingu odpadów tworzyw sztucznych i gumy, metodą pirolizy niskotemperaturowej na terenie istniejącego Zakładu Seewax Sp. z o.o. oddział Spółki przy ul. Ogrodniczej 5a w Sulejówku na nieruchomości o numerze ewidencyjnym 75/2 obr. 59”.

2.Rada Miasta Sulejówek jest przeciwna realizacji i eksploatacji - wbrew woli mieszkańców Sulejówka - przedsięwzięcia, które może stwarzać zagrożenia dla zdrowia ludzi i skażenia środowiska, zwłaszcza, że w bliskim sąsiedztwie planowanej inwestycji znajdują się obiekty użyteczności publicznej takie jak przedszkola i szkoły.

§ 2. Uchwałę przekazuje się do: Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Mińsku – Mazowieckim i Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie oraz Burmistrza Miasta Sulejówek.

§ 3. Wykonanie uchwały powierza się Przewodniczącemu Rady Miasta Sulejówek.

§ 4. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

Uchwała do pobrania:
www.lokalnie.tv/download/sulejowek_uchwala_rady_miasta_3_2014.pdf

Weronika Łapińska

Weronika Łapińska 19 grudnia 2014

Panie Tadeusz jako mieszkańcy nie chcemy tej pirolizy i mamy do tego prawo, mamy ustrój demokratyczny gdzie decyduje większość. Sam obiekt pirolizy nie będzie cieszył oczu mieszkańców Sulejówka , zdecydowanie wolimy budować kolejne domy i osiedla. Tego typu inwestycje niech powstają z dala od domów, gdzie nie będą psuły chociażby wizualnie przestrzenni.

Ponadto tego typu obiekty w pobliżu nowo wybudowanych domów obniżają ich wartość, bo raczej każdy szuka domu w zaciszu i nikt nie chce oglądać jadących z odpadami (stare opony, tworzywa sztuczne) tirów.

Dochodzi tutaj jeszcze jedna sprawa., miasto Sulejówek powinno być miastem historycznym, miejscem szkolnych wycieczek a nie miastem kojarzonym z pirolizą.

Bądź na bieżąco!
 

Zapisz się i otrzymuj powiadomienia o nowych aktualnościach na naszej stronie!

Jesteśmy również na Facebook'u!

Strona korzysta z plików cookies zgodnie z Polityką Plików Cookies.

Facebook Newsletter