Lokalnie TV - Powiat Miński | Warszawa Wesoła Lokalnie TV - Powiat Miński | Warszawa Wesoła

Aktualność

Powiat miński połączony z Warszawą? Trwają rozmowy

Powiat miński połączony z Warszawą? Trwają rozmowy

Mińsk Mazowiecki / 18 października 2017

Warszawa chce zacieśniać współpracę z okolicznymi gminami. Po kilku miesiącach przerwy powraca temat metropolii warszawskiej.

W Mińsku Mazowieckim odbyło się zamknięte spotkanie, na którym przedstawiciele gmin z powiatu mińskiego rozmawiali z warszawskimi urzędnikami o tworzeniu metropolii.

To jest program oparty o środki unijne. Program, który pozwala nam na przygotowanie przede wszystkim wspólnych działań, wspólnych programów flagowych, który będziemy realizować jako partnerzy w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. 

- tłumaczy wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska.

ZIT to narzędzie, które ma umożliwić rozwój Warszawy i okolic. Przy jego pomocy będzie możliwe wdrażanie wspólnych przedsięwzięć, które opierają się na funduszach unijnych. Chodzi o współpracę w wymiarze społeczno-gospodarczym, która miałaby przypominać metropolię śląską. Taka koncepcja nie odbiera samodzielności gminom, a jedynie formalizuje związek podwarszawskich gmin ze stolicą. Głównym założeniem jest ułatwienie ludziom codziennego funkcjonowania. Co prawda głównie w wymiarze transportu publicznego, ale również innych. Do pomysłu entuzjastycznie podchodzi burmistrz Mińska Mazowieckiego choć już zaznacza, że potrzebne są dalsze kroki.

 Ja liczę na to, że powstanie gdzieś w międzyczasie prawdziwa ustawa metropolitalna, która pozwoli finansować chociażby wspólny transport.

– zaznacza Marcin Jakubowski.

Jednak nie wszyscy samorządowcy dobrze oceniają propozycję Warszawy. Vice burmistrz Sulejówka zaznacza, że jego gmina skorzysta na tym w bardzo niewielkim stopniu. Dodaje, że nie da się pogodzić interesów gmin leżących w bezpośrednim sąsiedztwie Warszawy z tymi, które od stolicy leżą 50 lub więcej kilometrów.

Uważamy, że jedyną drogą na realne rozwiązanie problemów Sulejówka jest utworzenie metropolii. Czy to będzie ustawa czy to będzie w formie dobrowolnej umowy czy założenie związku komunalnego jest sprawą wtórną

– mówi wiceburmistrz Remigiusz Górniak

Dotychczas tylko Sulejówek i Halinów były objęte programem Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, ale 1 stycznia 2018 roku zmieni się podział statystyczny Mazowsza. W konsekwencji czego do programu przystąpi cały powiat miński.  

Broszura Urządu Miasta Stołecznego Warszawy

Fotografia: Paweł SudołZapisz się na nasz darmowy Newsletter i bądź na bieżąco!  •  Dołącz do nas na Facebooku!


Zaloguj poprzez Facebook
Bądź na bieżąco!
 

Zapisz się i otrzymuj powiadomienia o nowych aktualnościach na naszej stronie!

Jesteśmy również na Facebook'u!

Strona korzysta z plików cookies zgodnie z Polityką Plików Cookies.

Facebook Newsletter