Lokalnie TV - Powiat Miński | Warszawa Wesoła Lokalnie TV - Powiat Miński | Warszawa Wesoła

Aktualność

Obchody Dnia Niepodległości w Muzeum Ziemi Mińskiej

Obchody Dnia Niepodległości w Muzeum Ziemi Mińskiej

Mińsk Mazowiecki / 08 listopada 2017

MZM po raz kolejny zaakcentowało zbliżające się okrągłe obchody Narodowego Święta Niepodległości. Odsłonięto kopijnik na cześć Józefa Piłsudskiego z okazji 150-tej rocznicy urodzin Marszałka. Odbyła się również konferencja popularno-naukowa pn. „Polska droga do niepodległości”.

Odsłonięcia kopijnika dokonali: Adam Borowski (działacz opozycji demokratycznej i niepodległościowej w PRL, wydawca i działacz społeczny, Konsul Honorowy Czeczeńskiej Republiki Iczkerii, współproducent filmu fabularnego „Legiony”), Janusz Kuligowski (historyk-regionalista, archiwista, wieloletni Dyrektor Archiwum Prezydenckiego w Warszawie) oraz Wiktor Cygan (historyk wojskowości, członek Instytutu Józefa Piłsudskiego w Warszawie, wydawca). Podczas uroczystości głos zabrał Miklós Ritecz I. Radca w Ambasadzie Węgier w Warszawie a następnie Jukka Soisalon-Soininen z Finlandii, członek Domu Szlachty Fińskiej. Wykonawcą kopijnika Piłsudskiego jest pracownik MZM Roman Ruśplo.

Dyrektor MZM Leszek Celej i Jukka Soisalon-Soininen odsłonili także tablicę łączącą kopijnik Mannerheima (odsłonięty w czerwcu b.r. z okazji 150-tej rocznicy urodzin Marszałka) z kopijnikiem Piłsudskiego – odznakę Legionu Polskiego w Finlandii walczącego o niepodległość Finlandii w latach 1917-1918. Autorem tablicy jest artysta rzeźbiarz Marek Laudański. Tablica jest jedynym w Polsce upamiętnieniem tej formacji wojskowej.

Druga część spotkania – konferencja popularno-naukowa odbyła się w auli Szkoły Podstawowej Nr 6 w Mińsku Mazowieckim dzięki gościnności Pani Dyrektor Anny Zalewskiej.

Na wstępie A. Borowski przekazał na rzecz Muzeum komplet umundurowania kawaleryjskiego (spodnie, kurtka, kożuszek i czapka z orzełkiem) pochodzący z zasobów kostiumograficznych produkcji filmu „Legiony” w reż. Dariusza Gajewskiego a Dyrektor Celej zaprezentował popiersie Józefa Piłsudskiego autorstwa Konstantego Laszczki (odlew z brązu z oryginalnej formy z 1916 r., z podpisem J. Piłsudskiego).

Przebieg konferencji:

Jukka Soisalon-Soininen – prelekcja o postaci Marszałka Finlandii Carla G. Mannerheima i jego związkach z Polską, dr Janusz Kuligowski – wystąpienie o Józefie Piłsudskim i 7 Pułku Ułanów Lubelskich, Wiktor Cygan – historia powstania Legionu Polskiego w Finlandii. Na zakończenie („w zastępstwie” za niedysponowanego prof. Wiesława Jana Wysockiego) zabrał głos Adam Borowski, który omówił rolę legionów i J. Piłsudskiego w historii naszego kraju oraz konieczność utrwalenia tych wartości i możliwość przekazywania ich następnym pokoleniom, a służyć ma temu nakręcany właśnie film „Legiony”. Wspomniał również o historii dążeń niepodległościowych Czeczenów.

Konferencja zrealizowana była z dotacji ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.Zapisz się na nasz darmowy Newsletter i bądź na bieżąco!  •  Dołącz do nas na Facebooku!


Zaloguj poprzez Facebook
Bądź na bieżąco!
 

Zapisz się i otrzymuj powiadomienia o nowych aktualnościach na naszej stronie!

Jesteśmy również na Facebook'u!

Strona korzysta z plików cookies zgodnie z Polityką Plików Cookies.

Facebook Newsletter