Lokalnie TV - Powiat Miński | Warszawa Wesoła Lokalnie TV - Powiat Miński | Warszawa Wesoła

Aktualność

Nielegalna wycinka drzew to pomyłka. Miasto straciło ponad 7 tyś. złotych. Prokuratura umarza postępowanie

Nielegalna wycinka drzew to pomyłka. Miasto straciło ponad 7 tyś. złotych. Prokuratura umarza postępowanie

Sulejówek / 17 maja 2017

Prokuratura Rejonowa w Mińsku Mazowieckim umorzyła postępowanie w sprawie wycinki drzew na końcu ul. Zielonej, ponieważ robotnicy nie wiedzieli co robią.

W marcu na końcu ulicy Zielonej w Sulejówku dokonano nielegalnej wycinki. Działanie objęło wyłącznie zalesiony obszar należący do miasta, gdzie według map załączonych do planu zagospodarowania przestrzennego przebiega droga.

Zawiadomiony o sytuacji burmistrz zjawił się na miejscu razem z policją, która spisała personalia osób dokonujących wycinki. Okazało się, że robotnicy działają na zlecenie nieznanego inwestora. Policja rozpoczęła dochodzenie.

W postępowaniu policja ustaliła, że zleceniodawcą był właściciel działek, które znajdują się po obu stronach wykarczowanego obszaru. Tereny te należą do mieszkanki Warszawy, która wyznaczyła swojego pełnomocnika, aby ten nimi zarządzał. Sama właścicielka spotkała się jakiś czas temu z burmistrzem Sulejówka w Urzędzie Miasta. Arkadiusz Śliwa poruszył w rozmowie z kobietą temat wycinki, ale ta, według informacji uzyskanych od burmistrza, nie poczuwa się do odpowiedzialności.

Ustalono, że teren należący do miasta karczowano przez pomyłkę. Wykonawcy pomylili się i zamiast pracować na terenie działki zleceniodawcy zaczęli wycinać drzewa znajdujące się na terenie obok. 

Prowadząca śledztwo prokuratura umorzyła dochodzenie nie dopatrując się „w czynie objętym postępowaniem znamion czynu zabronionego”. Poczynione przez nią ustalenia w toku przedmiotowego postępowania nie doprowadziły do potwierdzenia zasadności wydania postanowienia o przedstawieniu zarzutów w stosunku do którejkolwiek z osób mających związek ze zdarzeniem.

Zgodnie z art. 288 Kodeksu karnego przestępstwo uszkodzenia lub zniszczenia mienia może być popełnione jedynie umyślnie. W przypadku nieumyślnego działania uszkodzenie mienia nie stanowi przestępstwa i może być jedynie przedmiotem roszczenia w postępowaniu prawa cywilnego.

Według ustaleń prokuratury wycięto około 65 drzew o łącznej wartości 7 279, 86 zł.

Urząd Miasta złożył zażalenie na decyzję o umorzeniu śledztwa. Jeżeli mimo to sprawa nie zostanie skierowana na drogę karną miastu przysługuje roszczenie cywilne.

Powiązane artykuły:Zapisz się na nasz darmowy Newsletter i bądź na bieżąco!  •  Dołącz do nas na Facebooku!


Zaloguj poprzez Facebook
Bądź na bieżąco!
 

Zapisz się i otrzymuj powiadomienia o nowych aktualnościach na naszej stronie!

Jesteśmy również na Facebook'u!

Strona korzysta z plików cookies zgodnie z Polityką Plików Cookies.

Facebook Newsletter