Lokalnie TV - Powiat Miński | Warszawa Wesoła Lokalnie TV - Powiat Miński | Warszawa Wesoła

Aktualność

Nie daj szansy złodziejowi! Mińska policja otrzymała urządzenia do bezpłatnego znakowania rowerów

Nie daj szansy złodziejowi! Mińska policja otrzymała urządzenia do bezpłatnego znakowania rowerów

Mińsk Mazowiecki / 20 maja 2016

Dzisiaj w sali konferencyjnej Urzędu Miasta w Mińsku Mazowieckim odbyło się uroczyste przekazanie urządzeń do grawerowania i znakowania rowerów w ramach akcji prewencyjnej „Nie daj szansy złodziejowi - Oznakuj bezpłatnie swój rower”.

Z jednej strony zapowiedź rozpoczęcia policyjnej akcji, z drugiej zaś formalne przekazanie, zakupionych ze środków Straży Miejskiej urządzeń do znakowania rowerów, odbyło się dzisiaj w siedzibie Urzędu Miasta Mińsk Mazowiecki. Urządzenia i narzędzia nie tylko do znakowania, ale również do sprawdzania  oraz identyfikacji rowerów, odebrali uroczyście przedstawiciele policyjnych komórek organizacyjnych, kierownik rewiru dzielnicowych aspirant sztabowy Sebastian Matasek i kierownik ogniwa patrolowo interwencyjnego aspirant sztabowy Andrzej Kowalski. W konferencji i przekazaniu urządzeń wziął też udział Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji nadkomisarz Dariusz Konca, reprezentujący tego dnia Komendanta Powiatowego Policji w Mińsku Mazowieckim nadkomisarza Bartłomieja Dydka.

Na temat samego przedsięwzięcia i zakładanych efektów akcji prewencyjnej wypowiedział się Burmistrz Miasta Mińsk Mazowiecki Marcin Tomasz Jakubowski, Kamil Bodziony miejski radny, Komendant Straży Miejskiej Janusz Wiaterek i Oficer prasowy mińskiego komendanta komisarz Daniel Niezdropa. Wszyscy zgodnie potwierdzili, że akcja jest potrzebna i służy mieszkańcom.

W konferencji poświęconej akcji wzięli też udział: Zastępca Komendanta Straży Miejskiej w Mińsku Mazowieckim Anna Kwiatkowska, Asystent Burmistrz Alicja Cichoń, Łukasz Parchomenko ze Straży Miejskiej i przybyli na konferencję przedstawiciele mediów.

Podczas konferencji zaprezentowano opracowane na potrzeby akcji plakat i ulotkę, a które w najbliższym czasie będą udostępnione mieszkańcom.

A teraz o samej akcji:

Akcja znakowania rowerów zainicjowana i zorganizowana przez Komendę Powiatową Policji w Mińsku Mazowieckim i Burmistrza Miasta Mińska Mazowieckiego, przy jednoczesnym wsparciu Straży Miejskiej, ma na celu przeciwdziałanie kradzieżom rowerów na terenie miasta. Akcja ma dać poczucie mieszkańcom, że ich rowery zostaną dodatkowo zabezpieczone przed ewentualną kradzieżą.

Dodatkowe oznakowanie, poprzez grawerowanie numerów na podzespołach i częściach rowerowych oraz oznaczanie ich specjalnym flamastrem, da Policji i Straży Miejskiej możliwość weryfikowania legalności posiadanych jednośladów i sprawdzanie czy należą one do właściwej osoby.

Procedura znakowania roweru polega na wygrawerowaniu specjalnym urządzeniem, jakim jest „engrawer”, oznaczenia składającego się z liter i cyfr, a następnie rejestracji w bazie danych prowadzonej przez Policję.

Każdy oznakowany rower zostanie opatrzony w miejscu widocznym naklejką samoprzylepną informującą o dokonaniu oznakowania roweru.

Mikroudarowa technologia „engrawera” pozwala na wykonanie precyzyjnego oznakowania, a ponadto powoduje zmiany w strukturze materiału - wykrywane nawet po powierzchniowym zatarciu znaków.

Elementy podlegające oznakowaniu oraz miejsca wykonania oznaczeń:

  • rama roweru pod kierownicą,
  • ramię przekładni sprzężone z przekładnią,
  • przedni widelec.

W rowerach o znacznej wartości materialnej, zaleca się rozważenie możliwości oznakowania na prośbę właściciela dodatkowych elementów, takich jak: sztyca siodełka, sztyca kierownicy, obręcze kół.

Dzięki takiemu systemowi, każdy oznakowany rower ma inny numer, a ponadto można łatwo ustalić jednostkę Policji, w której został oznakowany.

Przed oznakowaniem roweru, policjant wypełnia elektroniczny formularz zgłoszeniowy w celu wygenerowania przez system niepowtarzalnego kodu.

Kształt cyfr musi być taki, aby każda ich przeróbka była wyraźnie widoczna a ich wysokość nie powinna przekraczać 7 mm.

Nie dopuszcza się ponownego znakowania elementów oznakowanych oraz przerabiania naniesionych wcześniej numerów.

Uzupełnienie brakującego oznakowania, np. w przypadku wymiany elementów powinno być wykonane tą samą technologią.

Rejestracja w komputerowej bazie danych odbywać się będzie na podstawie:

  • dokumentu tożsamości właściciela (osoba pełnoletnia),
  • dowodu zakupu - paragon lub faktura, umowa kupna - sprzedaży, (wg. oświadczenia ustnego właściciela).

Znakowanie rowerów na terenie miasta Mińska Mazowieckiego, będzie prowadzone przez policjantów – dzielnicowych z Rewiru Dzielnicowych Wydziału Prewencji, w budynku przy ulicy Piłsudskiego 44 w Mińsku Mazowieckim.

Chęć udziału w akcji znakowania rowerów należy zgłosić telefonicznie pod nr tel. 25 759 60 04 lub bezpośrednio pod nr tel. kierownika Rewiru dzielnicowych 600 997 001 – asp. szt. Sebastian Matasek.

Akcja znakowania rozpocznie się w kolejny piątek 27 maja 2016 roku i będzie odbywać się w siedzibie mińskiego rewiru:

  • w piątki  w godzinach 12-20
  • w soboty w godzinach 8-16

Zapraszamy wszystkich chętnych do oznakowania rowerów.

Źródło: KPP w Mińsku MazowieckimZapisz się na nasz darmowy Newsletter i bądź na bieżąco!  •  Dołącz do nas na Facebooku!


Zaloguj poprzez Facebook
Bądź na bieżąco!
 

Zapisz się i otrzymuj powiadomienia o nowych aktualnościach na naszej stronie!

Jesteśmy również na Facebook'u!

Strona korzysta z plików cookies zgodnie z Polityką Plików Cookies.

Facebook Newsletter