Lokalnie TV - Powiat Miński | Warszawa Wesoła Lokalnie TV - Powiat Miński | Warszawa Wesoła

Aktualność

Kto dodaje głosy w wyborach samorządowych?

Kto dodaje głosy w wyborach samorządowych?

20 listopada 2014

System informatyczny PKW to istna katastrofa! - takie opinie ukazały się, gdy w Internecie dzień przed wyborami pojawił się kod źródłowy kalkulatora Państwowej Komisji Wyborczej!

Co to takiego ten kalkulator? To program, dzięki któremu członkowie komisji wyborczych sporządzają i przesyłają protokoły. O co więc tyle szumu?

Prawdę mówiąc kod kalkulatora interesował niewielu. Aż do poniedziałku, gdy doszło do awarii systemu PKW, która sparaliżowała pracę w komisjach i wciąż opóźnia publikację wyników wyborów. Wszystko obyłoby się bez szumu gdyby nie fakt, że każdy internauta ze średnią wiedzą informatyczną i chwilą wolnego czasu mógł zalogować się, jako dowolny członek komisji i niezauważalnie dokonać zmian w protokołach!

„Największym hitem kodu źródłowego jest proces weryfikacji certyfikatu – wystarczy stworzyć dowolny certyfikat, aby dostać się do systemu. Oprogramowanie sprawdza jedynie to, czy certyfikat ma aktualną datę (bez weryfikacji cyfrowego podpisu). Możliwe jest również zalogowanie się, jako dowolny członek dowolnej komisji. To niedopuszczalne!” - mówi nam jeden z programistów PixelDev.

Złamanie kodu było, więc banalnie proste! Programiści nie zostawiają również suchej nitki na autorce oprogramowania:

"Na podstawie pobieżnej analizy pliku wykonywalnego i rozwoju aplikacji można dojść do wniosku, że wykonanie Kalkulatora Wyborczego powierzono pojedynczej studentce, pracującej prawdopodobnie dla zewnętrznego podwykonawcy. Pani Agnieszko, naprawdę współczujemy, jesteśmy z panią!" - Takie słowa kierują do autorki oprogramowania internauci.

Oficjalnych wyników jak nie było tak nie ma. Jednak wiele wskazuje na to, że za kilkanaście godzin poznamy wyniki wyborów samorządowych - poinformował Stanisław Kosmal, zastępca przewodniczącego PKW.

Kod źródłowy programu znajduje się na stronie:
http://github.com/wybory2014/Kalkulator1

Dyskusja internautów:
http://www.wykop.pl/link/2248080/kod-zrodlowy-kalkulatora-wyborczegoZapisz się na nasz darmowy Newsletter i bądź na bieżąco!  •  Dołącz do nas na Facebooku!


Zaloguj poprzez Facebook
Bądź na bieżąco!
 

Zapisz się i otrzymuj powiadomienia o nowych aktualnościach na naszej stronie!

Jesteśmy również na Facebook'u!

Strona korzysta z plików cookies zgodnie z Polityką Plików Cookies.

Facebook Newsletter