Lokalnie TV - Powiat Miński | Warszawa Wesoła Lokalnie TV - Powiat Miński | Warszawa Wesoła

Aktualność

Katastrofa myśliwca MiG-29 w okolicach Mińska Mazowieckiego. Odnaleziono pilota

Katastrofa myśliwca MiG-29 w okolicach Mińska Mazowieckiego. Odnaleziono pilota

Mińsk Mazowiecki / 18 grudnia 2017

Około godziny 17:15 po nieudanej próbie lądowanie w 23. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim wojskowy samolot odrzutowy MIG-29 zniknął z radarów. W akcje poszukiwawczą zaangażowani zostali wszyscy funkcjonariusze lokalnej policji oraz wojsko, straż pożarna i leśnicy.

Do incydentu doszło najprawdopodobniej na 8. kilometrze pasa podczas podchodzenia do lądowania. Jak podała rzecznik MON ppłk Anna Pęzioł-Wójtkowicz na pokładzie znajdował się tylko jeden pilot i zdołał się on katapultować. Wiceminister obronny narodowej Bartosz Kownacki, który pojawił się na miejscu oznajmił, że pilot został odnaleziony żywy. Według wstępnych ustaleń miał połamane kończyny. Nie wiadomo jednak jakie są szczegóły stanu zdrowia 28-latka. Wiadomo natomiast, że został znaleziony około godziny 20:00 przez leśników „gdzieś na nieużytkach” jak poinformowała rzeczniczka Lasów Państwowych Anna Malinowska. Pilot był przytomny, ale podczas transportu do szpitala na Szaserów w Warszawie tracił przytomność.

Dowódca 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim pułkownik Piotr Iwaszko na konferencji prasowej powiedział, że rozmawiał z pilotem przed startem. Pilot nie zgłaszał mu żadnych problemów. Pułkownik Iwaszko dodał, że samolot spadł około 2 kilometry od drogi więc nie wyrządził żadnych szkód na ziemi. Dowódca bazy podjął decyzję, że do czasu wstępnego wyjaśnienia przyczyn katastrofy wszystkie pozostałe myśliwce będące w Mińsku Mazowieckim zostaną uziemione.

Lot miał charakter szkoleniowy. Na razie trwa ustalanie co się stało i jak doszło do wypadku.

Na miejscu wypadku wojskowego samolotu MiG-29 natychmiast rozpoczęła działanie Komisja Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego

– podała na twitterze rzeczniczka MON.

Jak powiedział wiceszef MON Bartosz Kownacki na wyjaśnienie co stało się w okolicy Mińska Mazowieckiego musimy poczekać przynajmniej kilka dni.

MIG-29 został zaprojektowany w 1972 roku, a w Wojsku Polskim jest używany od 1989 roku.Zapisz się na nasz darmowy Newsletter i bądź na bieżąco!  •  Dołącz do nas na Facebooku!


Zaloguj poprzez Facebook
Bądź na bieżąco!
 

Zapisz się i otrzymuj powiadomienia o nowych aktualnościach na naszej stronie!

Jesteśmy również na Facebook'u!

Strona korzysta z plików cookies zgodnie z Polityką Plików Cookies.

Facebook Newsletter